+420 732 287 525     |     info@pensiontwenty.cz     |     Jiřího nám. 34, Poděbrady I, 290 01, CZ

Tipy na výlet

Poděbrady jsou nejznámější jako lázeňské město, ve kterém se léčí choroby srdce. Svým umístěním v rovinaté krajině podél řeky Labe ale nabízejí mnohem více možností jak strávit volný čas než jen relaxačním pobytem v lázních. Ať se z náměstí vydáte na jakoukoliv stranu, všude najdete něco zajímavého, co stojí za shlédnutí.

V centru města si také můžete připadat jako v malém Amsterdamu. Na kole místní jezdí do práce, na nákup i za zábavou. Neodradí je ani déšť. A při procházce po nábřeží můžete spatřit racky. Dovolili jsme si pro vás připravit pár tipů, kam zajít při návštěvě našeho královského města. Budeme rádi, když se Poděbrady stanou vaší srdeční záležitostí a místem, kam se budete rádi vracet.


 HISTORIE 

Jak vlastně přišly Poděbrady ke svému názvu? Historické prameny uvádějí, že kdysi dávno, ještě před počátkem českého státu vedla zdejší krajinou obchodní cesta vedoucí z Prahy do Polska. Ta protínala tehdejší hustou síť říčních ramen v místě brodu. Nedaleko něj vznikla i osada. Proto tedy Poděbrady - „pode brody“. Více o životě obyvatel v Polabí od prvopočátku se dozvíte v místním muzeu, které sídlí v budově nejstarší poděbradské školy.

Polabské muzeum Poděbrady, Na Dláždění 68, 290 01, Poděbrady

tel.: +420 325 612 640


 ZÁMEK 

Poděbradský zámek nechybí na žádné pohlednici z našeho města. Původně byl však hradem, který byl založen už ve 12. století. Prvním králem, který ho obýval byl Přemysl Otakar II. Každý další majitel kamenný vodní hrad přestavěl a přebudoval k obrazu svému. Dnešní barokní podoba zámku pochází z 18. století. Posledními soukromými majiteli byli kníže Arnošt Filip Hohenlohe z Schilingsfürstu a jeho manželka. Ti zámek obývali do roku 1912. V současnosti si zde můžete, každý den, kromě pondělí, prohlédnout Památník krále Jiřího z Poděbrad. Ten připomíná odkaz českého krále, u kterého si, v letošním roce, připomínáme 600. výročí od jeho narození.

V památníku se nachází i galerie mapující tvorbu sochaře Bohuslava Schnircha, autora pomníku krále Jiřího z Poděbrad na zdejším náměstí. V zámeckém sklepě dále můžete navštívit lapidárium.

Památník krále Jiřího z Poděbrad, zámek – bývalá kaple

tel.: +420 737 539 375


 PRAMENY 

První minerální pramen byl objeven proutkařem Karlem von Bülovem v roce 1905 na žádost majitele poděbradského panství A. F. Hohenlohe. Poděbradská kyselka se čerpá z hloubkových vrtů a má teplotu kolem 14°C. Po městě je rozmístěno několik pítek. Na území města jich najdete celkem sedm a každé z nich je malé architektonické dílo. Ačkoliv složení léčivé minerální vody je prakticky totožné, každý z pramenů chutná jinak. Pořiďte si lázeňský porcelánový kalíšek a najděte si ten svůj nejoblíbenější.

Moučná – za vlakovým nádražím v místní části Žižkov

Trnka – v severní části lázeňského parku blízko vlakového nádraží

Rieger – pavilon na Riegerově náměstí

Hohenlohe – v zámeckém příkopu

Boček – Libenského kolonáda uprostřed lázeňského parku

Eliščin pramen – v lázeňském parku blízko sochy T. G. Masaryka

Svatojánský pramen – park Kubovy sady podél nábřeží u zdymadla

Napít minerální vody se můžete i ve vnitřních prostorách Hotelu Libenský, Spa Hotelu Felicitas, Lázeňského hotelu Park, Hotelu Bellevue Tlapák, Hotelu Zámeček, v Zimních i Letních lázních a v léčebně Mír.


 ARCHITEKTURA 

Kde jinde najdete náměstí plné zeleně? Centrální lázeňský park spojující Jiřího náměstí s vlakovým nádražím má tvar obdélníku a v jeho středu se nachází Libenského kolonáda se skleněno – betonovou kopulí. Ta zastřešuje Bočkův pramen, ke kterému vedou kroky návštěvníků města asi nejčastěji. V parku jsou vidění nejen botanicky zajímavé druhy stromů a dřevin, ale najdete zde i řadu hodnotných plastik. Nejznámější z nich je Léda s labutí, která je umístěna v severní části parku. Lázeňský park je i díky vodním prvkům (osvětlená fontána, vodní kaskády) oblíbeným místem setkávání místních i turistů. Je skutečným centrem poděbradského společenského života. Při procházkách pravoúhlými ulicemi, po jeho stranách, se můžete kochat výzdobou fasád rodinných domů a penzionů, vystavěných v období založení lázní. Tedy v období secese a art deco.  Přímo na náměstí T. G. Masaryka pak naleznete lázeňské hotely, z nichž každý je svébytným architektonickým dílem, ponejvíce z období funkcionalismu.

Nejdůležitější stavby:

Vila Kouřimka – secesní vila (arch. Josef Fanta, 1915), nám. T. G. Masaryka 256/40

Obereignerova vila – neorenesačně secesní vila (arch. Josef Fanta), Havlíčkova 1/5

Libenského kolonáda (arch. Vojtěch Kerhart, 1936), náměstí T. G. Masaryka – Centrální lázeňský park

Vodárenská věž – funkcionalistická technická památka (arch. František Janda, 1929), sady S. K. Neumanna

Nádražní budova – funkcionalistická stavba  (arch. Vojtěch Krch, 1931), nám. T. G. Masaryka 210/17

Hotel Belleuve Tlapák – funkcionalistická stavba (arch. František Tlapák, 1935), nám. T. G. Masaryka 654/2

Lázeňský dům Libenský (Jiří Justich, 1912), nám. T. G. Masaryka 437/1

Stará radnice – renesanční měšťanský dům (16. století), Jiřího náměstí 41/12

Sokolovna (arch. František Krásný, 1929), Tyršova 26/9

Hydroelektrárna se zdymadlem – neoklasicistní technická stavba (arch. Antonín Engel, 1919), Labská 71

Radiotelegrafická stanice – rondokubistický technický areál (arch. Bohumír Kozák, 1923), Na Zálesí 530

Inundační most (26 pískovcových oblouků, 1831), zátopové pásmo na levém břehu řeky Labe

Sakrální stavby:

Mariánský sloup (pískovcové sousoší na památku morové epidemie, 1765), Jiřího náměstí

Kostel Povýšení sv. Kříže (gotický kostel ze 14. století), náměstí sv. Anežky České, otevřeno denně

Socha Jana Nepomuckého (kopie barokní sochy z roku 1761), ul. Pražská za inundačním mostem

Havířský kostelík – Kostel Nanebevzetí Panny Marie (založený na památku zde popravených kutnohorských havířů, 1516), Na Zámostí 57, kostel i se zvoničkou je zpřístupněný v červenci a srpnu denně od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin, v měsíci září pak pouze o víkendech a to od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin


 PRO DĚTI 

Dětské hřiště u cyklostezky – na rohu ulic Labská a Na Kopečku, u Svatojánského pramene v Kubových sadech

Mašinka Poděbrady – turistický vyhlídkový vláček (hodinová projížďka po Poděbradech a blízkém okolí),

nástupní místo: Kubovy sady u zdymadla, tel. : +420 602 403 029

Naučná stezka Skupice – Huslík – deset informačních tabulí o místní flóře a fauně,  rozmístěných od zdymadla u řeky Labe,  podél slepého ramene Labe nazývajícího se Skupice až k soutoku Labe s Cidlinou a zpět do Poděbrad, délka: 7,5 km

Muzeum Lega (3 000 modelů Lega + dětský koutek), Jiřího náměstí 7, tel. : +420 773 737 503

Herna Opičkov (kavárna pro děti, herna, dětský koutek), Husova 25/11, tel. : +420 737 734 702

Film Legends museum (sbírková expozice nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů), Jiřího náměstí 36/18, otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hodin, tel.: +420 777 603 603


 TURISTICKÉ ATRAKCE 

K Poděbradům neodmyslitelně patří i projížďka lužní krajinou po Labi. Výletní loď Král Jiří vás doveze buď k soutoku Labe a Cidliny, nebo do Nymburku. Okružní plavby se konají podle jízdního řádu, který naleznete v přístavišti na Zámeckém nábřeží. První loď vyplouvá z Poděbrad v 11:00, poslední v 17:00 hodin. K uskutečnění plavby je nutné, aby se na místo vyplutí dostavilo alespoň deset zájemců. Bližší informace vám poskytnou na telefonním čísle: +420 603 886 582.

Květinové hodiny
zdobí roh Centrálního lázeňského parku před Lázeňským domem Libenský už od roku 1936. Číslice ciferníku jsou vytvořené pomocí nízké sukulentní rostliny s názvem Echeveria neboli mexický netřesk. Ze stejných sazenic místní zahradník každý den osazuje i datum umístěné vedle hodin. Fotografie před květinovými hodinami patří mezi nezbytnosti při návštěvě Poděbrad a nechybí v mnoha rodinných albech.

Poděbradský trpaslík
Litinovou pohádkovou postavičku najdete přímo za květinovými hodinami. Trpaslík vyrobený už v roce 1938 kladívkem neúnavně odbíjí čas do velké muchomůrky. Nedávno prošel zdařilou restaurátorskou proměnou.

Poděbradské diorama
Objekt připomínající plakátovací sloup stojí při vchodu do Centrálního lázeňského parku směrem od Jiřího náměstí. Vhodíte – li minci, zvedne se opona a můžete shlédnout představení lákající návštěvníky do Poděbrad včetně hudebního doprovodu.

Poděbradský pivovar
Pivo se v Poděbradech vaří už od roku 1502. O 29 let později zde byl založen i měšťanský pivovar. Vchod do areálu pivovaru najdete pár kroků od náměstí. Historická budova je ale přístupná i ze strany od řeky Labe, kde najdete venkovní posezení Restaurace v pivovaře. Na čepu je znovuobnovená značka místního piva Poděbradský zdroj.

V místě, kde se dříve skladovaly bloky ledu pro chlazení piva, se nyní nacházejí Pivní lázně s nabídkou pivních koupelí. Kávu si můžete dát v Espresso baru pražírny Amáres Coffee, která je také součástí pivovarského areálu.

Sklárny Crystal Bohemia, a.s.
Největší výrobce olovnatého křišťálu v naší republice pořádá exkurze do výroby. Návštěva skláren je možná celoročně v pracovních dnech. Je třeba si včas rezervovat datum a přesný čas na telefonu +420 325 602 234 nebo 

e-mailu: exkurze@crystal-bohemia.com.


 KOUPÁNÍ 

Zaplavat si můžete na přírodním koupališti Jezero Poděbrady. Písčitá pláž, trávník, šlapadla, půjčovna slunečníků a lehátek, několik občerstvovacích míst, ale také beachvolejbalové či nohejbalové hřiště. Na místním jezeře najdete vše, co patří k letní odpočinkové dovolené. Dostanete se k němu po lávce vedoucí kolem budovy Hydroelektrárny. Další možností, jak se v horku osvěžit, je zajet si pár kilometrů za Poděbrady směrem na Nymburk, kde se při silnici II. třídy č. 329 nachází nově zpřístupněné Jezero u Pískové Lhoty. V zimním období pak lze využít hotelových krytých bazénů, které je možné zarezervovat na příslušný den a čas formou pronájmu. Nejbližší krytý sportovní bazén se nachází v Nymburce. Vodní svět i s letní plovárnou pak najdete v Kolíně.


 KULTURA 

V Poděbradech se po celý rok konají akce jak hudebního tak společenského charakteru. Na kolonádě můžete shlédnout módní přehlídky, užít si koncerty pod širým nebem, vyzkoušet nové chutě v rámci street food festivalu nebo strávit prodloužený víkend na konci hlavních prázdnin v rámci festivalu hudby a multimédií Soundtrack.

Městská knihovna Poděbrady (knihovnapodebrady.cz) – lze si jednorázově vypůjčit knihu bez registrace za cenu 20,- Kč plus uhrazení zálohy ve výši 100% pořizovací ceny knihy, Jiřího náměstí 41, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 325 600 424

Zámecký biograf (kinopodebrady.cz), Jiřího náměstí 1/8, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 325 612 505

Letní kino – promítá se v zámeckém parku

Divadlo Na Kovárně (divadlopodebrady.cz), Jiřího náměstí 1/I, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 325 612 505

Galerie Ludvíka Kuby, Libušina, 290 33, Poděbrady, tel.: +420 602 444 134, otevřeno po rekonstrukci od 30. 8. 2020, otvírací doba je od úterý do neděle od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hodin

Galerie G 18, Jiřího náměstí 18, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 776 227 698

Kongresové centrum Lázeňská kolonáda, nám. T. G. Masaryka 654/2, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 325 606 582


 ZAJÍMAVOSTI 

Vily s jmény
Při procházkám městem si nelze nevšimnout, že řada domků, ale i výstavních vil má na fasádě umístěné ženské či mužské jméno. Najdete si to své?

Oplatky
Prosypané oříšky, cukrem, skořicí a vanilkou nebo čokoládové? Oplatky, ať už teplé do ruky v ubrousku nebo v krabičce, neodmyslitelně patří k lázeňskému městu. V Poděbradech si je můžete pořídit v několika prodejnách a v mnoha příchutích.


 SPORT 

MULTIGOLF PARK U VODÁRNY
Letní zábavnou aktivitu – hod plastovým talířem zvaným frisbee na cíl - DiscGolf si můžete vyzkoušet v nově otevřeném areálu MultiGolfPark U vodárny. Discgolfové koše na talíře i výhoziště jsou rozmístěny v krásném lesoparku za vodárenskou věží – na začátku Neumannových sadů, umístěných podél starého labského ramene Na Skupici. Hřiště má celkem šest záchytných košů a šest výhozišť. Vypůjčení sportovního náčiní zajišťuje tenisový klub TJ LTC, který sídlí v ulici Jana Opletala v budově č. p. 845. Zapůjčení disků je zdarma, je nutné zaplatit pouze vratnou zálohu, která činí 300,- Kč za jeden disk. Podrobné informace o hře a půjčovně naleznete na webových stránkách tenisového klubu LTC Poděbrady: https://ltcpodebrady.cz/multifgolfpark-886 nebo na telefonech 604 919 817 a 722 748 646.
Otevírací doba hřiště je každý den od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 20:00 hodin.

Golf v Poděbradech.
Další častý důvod, který přivádí do města nové návštěvníky. Osmnáctijamkové golfové hřiště je umístěno v krajině lužních lesů v bývalém areálu Českých radiokomunikací, v jehož středu v architektonicky unikátní budově naleznete i sídlo klubu.

Golf Club Poděbrady, Na Zálesí 530, 290 01, Poděbrady, recepce tel.: +420 325 610 928

Bowling squash relax Poděbrady, Tyršova 26, 290  01, Poděbrady, tel.: +420 723 443 056

Jezdecký klub Obora Poděbrady, z. s., Obora 196/VI, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 777 030 700

Poděbradské mažoretky (podebradskemazoretky.cz)

TJ LTC Poděbrady z. s., tenisový klub, Jana Opletala 845, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 777 193 990

Sport Centrum Linhart, tenisový klub, Žižkova 1436, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 325 610 161

Tenis centrum Poděbrady – Kluk, Kolínská 236, 290 01, Poděbrady, tel. : +420 325 610 057

Zimní stadion Poděbrady (hokej + bruslení, U zimního stadionu 770, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 730 155 116

Basket Poděbrady o. s., Palackého 75, 290 01, Poděbrady, tel.: +420 603 281 834

Sportovně střelecký klub Bohemia Poděbrady (sskbohemiapodebrady.cz)


 PRO CYKLISTY 

Labská stezka
Městem Poděbrady vede vyhlášená cyklostezka počínající u pramene Labe a končící až u Severního moře. Věděli jste, že právě tento úsek Labské cyklotrasy č. 2, z Libice nad Cidlinou do Nymburku, byl počátkem 90. let vystavěn jako vůbec první? Stal se tak základem budoucí Labské stezky, která v současné době měří více než 1 200 km. Pokud se na svůj cyklovýlet vydáte po proudu řeky, první vaší zastávkou může být právě město Nymburk. Tam se můžete podívat na zachovalé středověké hradby a pokračovat dále směrem na Lysou nad Labem. Trasa vede kolem centra řemesel a vyhlášených zeleninových a bylinkových zahrad Botanicus, kde se můžete přesvědčit o tom, že  Polabí je velmi úrodný kraj. Dalším městem v pořadí jsou potom Čelákovice. Vydáte – li se na kole z Poděbrad směrem proti proudu Labe, projedete okolo soutoku Labe s Cidlinou, v jehož blízkosti se nalézají historicky cenné pozůstatky Slavníkovského hradiště. Pokud dojedete až do Kolína, nenechte si ujít prohlídku chrámu sv. Bartoloměje, který je významnou gotickou sakrální stavbou. Tento úsek cyklostezky mezi městy Častolovice a Kolín měří 60 kilometrů.

In-line stezka pro bruslení:
Poděbrady – Nymburk, vede po Labské cyklostezce a měří celkem 9 kilometrů

Bike Tower
automatická úschovna kol v prosklené věži u hlavní stanice vlakového nádraží v Poděbradech,

cena parkovacího lístku: 5 Kč na den, nonstop provoz


 NÁKUPNÍ MOŽNOSTI 

Potraviny si můžete v Poděbradech nakoupit například v supermarketu Albert umístěném v Obchodním domě Růžový slon, pár kroků od Jiřího náměstí směrem na Nymburk. U vlakového nádraží najdete supermarket Penny. Za vlakovým přejezdem v ulici U Bažantnice otevřel svou novou prodejnu nedávno supermarket Billa. Pečivo či mléčné produkty z místní mlékárny pořídíte přímo v obchůdcích na kolonádě.


 TURISTIKA V BLÍZKÉM OKOLÍ 

Na Soutoku řek Labe s Cidlinou, kam vás pohodlně z Poděbrad doveze parník Výletní loď Jiří, se nalézá oblíbená výletní restaurace. Po občerstvení se můžete vydat prozkoumat třeba národní přírodní rezervaci Libický luh.  Rozsáhlý komplex lužního lesa mezi obcemi Libice nad Cidlinou a Velký Osek obývá čáp černý nebo ledňáček říční. Najdete tu především stromy typické pro toto území, ať už je to vrba bílá, mokřadní olšiny nebo dubohabřiny. Nelesní biotopy pokrývají jen deset procent Libického luhu. Tvoří je louky a vegetace vyschlých říčních ramen a tůní.

Slavníkovské hradiště
Počátky slovanského opevněného hradiště na návrší se datují už kolem počátku devátého století našeho letopočtu. Nalézají se také nedaleko soutoku Labe a Cidliny. Nálezy jantaru v pohřebištích svědčí o tom, že tudy vedla významná obchodní stezka z Čech do Slezska a dále k Baltskému moři. Archeologický výzkum odhalil, že v hradišti stávaly obytné i hospodářské stavby. V polovině desátého století zde byl vystavěn honosný palác a kostel. To je spojováno s příchodem rodu Slavníkovců na toto místo. Jejich působení v hradišti bylo krvavě ukončeno v den svátku sv. Václava roku 995, kdy byla násilně nastolena vláda Přemyslovců.

Přívoz Oseček
Staré časy, kdy jediným možným dopravním prostředkem mezi obcemi Oseček a Velký Osek, byl přívoz, si můžete připomenout výletem za touto, kdysi velmi ceněnou, živností. Přívoz býval v provozu celý rok a tak se děti mohly dostat do školy i v zimě. Přívoz se nachází přibližně v polovině cesty mezi městy Poděbrady a Kolín. Výchozím bodem může být rozcestí za poděbradskou Hydroelektrárnou. Odtud se po levém břehu řeky, po značkách modré turistické trasy, dostanete na křižovatku Přívoz. Záleží na vás, jestli využijete služeb převozníka nebo se po zelené turistické trase, přes Oseček, vrátíte podél zadní strany soustavy poděbradských jezer, zpátky do města. Okruh je dlouhý přibližně 15 kilometrů. Druhou možností je využít služeb místního přívozu, nechat se převézt do druhé části Osečku na pravém břehu řeky a do Poděbrad se vrátit vlakem z Velkého Oseka.

Provozní doba přívozu:

květen a červen od 9:00 do 18:30, převáží se jen o víkendech a svátcích a to každou půlhodinu

červenec a srpen od 9:00 do 20:00, převáží se denně, každou půlhodinu

září od 9:00 do 18:30, převáží se denně, každou půlhodinu


 TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM 

Další informace a tipy, jak naplno využít volný čas v Poděbradech můžete získat v místním informačním centru, které sídlí přímo naproti našemu penzionu.

Otevírací doba je každý den od 9:30 do 18:00 hodin.

Turistické informační centrum Poděbrady, Jiřího náměstí 19, 290 01, Poděbrady, tel. : +420 602 341 361, +420 325 511 946